Достапни линкови

logo-print

Суарез тврди дека случајно го гризнал Кјелини


Поминаа два дена од ригорозната казна што ФИФА му ја изрече на Луис Суарез за инцидентот со Џорџо Кјелини, а се уште не стивнуваат реакциите за овој случај. Во најновата изјава на уругвајскиот репрезентативец што ја пренесоа бразилските медиуми, тој тврди дека ништо не направил намерно.

„Имав контакт со Кјелини по што ја загубив рамнотежата и паднав врз противникот. Во тој момент со лицето удрив на неговото рамо. Почувствував силна болка во пределот на устата и ми остана модринка“, тврди Суарез.

За разлика од него ФИФА смета дека инцидентот е намерно предизвикан и е непримерен за спортските натпревари.

„Нема шанси да се случи такво нешто така како што вели Суарез. Се гледа дека тој намерно го гризна противникот“, стои во реакцијата на Светската фудбалска федерација.

XS
SM
MD
LG