Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун го поздрави продолженото примирјето во Украина


Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го поздрави продолжетокот на примирјето на истокот на Украина за уште 72 часа и повика конечно да се стави крај на насилството.

Украинскиот претседател Петро Порошенко го продолжи примирјето до 30 јуни до 22 часот.

Генералниот секретар на ОН се надева дека сите страни во конфликтот строго ќе се држат до своите обврски и ги повика да побараат начин преку политички пат да му стават крај на насилството.

XS
SM
MD
LG