Достапни линкови

logo-print

Порошенко ќе донесе одлука за прекин на огнот во Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко.

Украинскиот претседател Петро Порошенко.

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека одлуката дали ќе биде продолжен прекинот на огнот во источна Украина ќе ја донесе кога ќе се врати во Киев по завршувањето на Самитот на ЕУ во Брисел. Прекинот на огнот завршува денеска. Рускиот министер за надворешни работи изјави дека земјата ќе го поддржи тридневното продоложување на прекинот на огнот, но дека тоа не треба да го одложи разоружувањето на сепаратистите.

XS
SM
MD
LG