Достапни линкови

logo-print

УНХЦР нотира голем пораст на бројката на бегалци од Украина


Бегалци од Украина пред биро за миграција во Русија

Бегалци од Украина пред биро за миграција во Русија

УНЦХР соопшти дека околу 16 400 лица ги напуштиле своите домови во источна Украина во изминатата недела, поради влошената безбедносна ситуација. Со тоа бројката на бегалци се искачи на 54 илјади. Портпаролот на организацијата, Мелиса Флеминг изјави во Женева дека дополнителни 110 илјади лица ја напуштиле Украина и заминале за Русија, а само 9500 од нив побарале статус на бегалци. Според неа, 700 други отишле во Полска, Белорусија, Чешка и Романија.

XS
SM
MD
LG