Достапни линкови

logo-print

Уругвај ќе се жали на одлуката на ФИФА за Суарез


Луис Суарез

Луис Суарез

Уругавај ќе приложи жалба на одлуката на ФИФА да му забрани на нивниот фудбалер Луис Суарез настап на девет репрезентативни натпревари, соопшти фудбалската федерација на земјата. Суарез беше казнет, бидејќи на натпреварот со Италија од Светското првенство во Бразил го гризна одбрамбениот играч Џорџио Кјелини. Тоа значи дека Суарез ќе го пропушти наредниот натпревар на Уругвај против Колумбија во осминафиналето на светското првенство во Бразил, односно девет натпревари во репрезентативниот дрес. Тој ќе го пропушти и почетокот на англиската премиер лига, при што е казнет и со 112 илјади долари.

XS
SM
MD
LG