Достапни линкови

logo-print

ФИФА го суспендираше Суарез


Луис Суарез

Луис Суарез

ФИФА му изрече забрана за играње од четири месеци на уругвајскиот фудбалски репрезентативец Луис Суарез, кој беше осомничен дека на натпреварот со Италија го гризнал одбрамбениот играч Џорџио Кјелини. Тоа значи дека Суарез ќе го пропушти наредниот натпревар на Уругвај против Колумбија во осминафиналето на светското првенство во Бразил, како и секој евентуален нареден натпревар.

Суарез е исто така казнет со 112 илјади долари. Тој ќе го пропушти и почетокот на англиската премиер лига и следните девет меѓународни натпревари на Уругвај. Суарез е играч на Ливерпул и претходно два пати беше суспендиран за гризање на играч од спротивен тим.

XS
SM
MD
LG