Достапни линкови

logo-print

Амнести Интернешнел го одбележува денот против тортура


Амнести Интернешнел ја одбележува 30 годишнината од Конвенцијата на ОН против тортура со протест во Лондон пред дипломатски претставништа на земјите кои ја практикуваат тортурата. Демонстрантите се собрале пред амбасадите на Узбекистан, Филипини, Мексико и Нигериската висока комисија. Генералниот секретар на ОН, Бан ки Мун ги повика сите земји кои се уште не ја ратификувале Конвенцијата против тортура да го сторат тоа.

XS
SM
MD
LG