Достапни линкови

logo-print

Санкциите врз Русија влијаат на енергетските компании


Претседателот на Лукоил Вагит Алекперов

Претседателот на Лукоил Вагит Алекперов

Претседателот на Лукоил Вагит Алекперов изрази загриженост дека западните санкции врз Русија поради ситуацијата во Украина негативно се одразуваат врз енергетските компании во земјата. Во интервју за Ведомости тој изјави дека санкциите имале ефект на сите руски компании како Лукоил, Газпром и Роснефт. Според него, компаниите го загубиле својот кредит рејтинг и имале тешкотии за добивање пристап на финансиските пазари.

Тој порача дека банките со кои работи Лукоил им препорачале да ги одложат плановите за објавување акции на светските пазари до есента, бидејќи можеби тогаш кредитниот рејтин ќе се смени. Но, според Алекперов санкциите не извршувале притисок врз работата на Лукоил во Европа и САД.

XS
SM
MD
LG