Достапни линкови

logo-print

Офанзива против талибанците во Пакистан


Пакистанската војска со тенкови и артилерија започнала офанзива против талибанците во главниот град на покраината Северен Вазиристан, Мираншах. Медиумите јавија дека војската се движела низ пазарот во градот каде се сомнева дека се наоѓаат засолништата на милитантите по спроведувањето на напади со гранати. Но, извештаите не можат независно да се потврдат. Пакистанската војска ја започна офанзивата против талибанците во средината на јуни, по нападот врз аеродром во Карачи, при кој загинаа десетици лица.

XS
SM
MD
LG