Достапни линкови

logo-print

Самитот на ЕУ почнува на боиштата од Првата светска војна


Лидерите на Европската унија денеска ќе присуствуваат на свечената церемонија за одбележување на стогодишнината од избувнувањето на Првата светска војна. На настанот што ќе се одржи на боиштата во Фландрија лидерите ќе ја повторат заложбата за градење на мировна унија. Церемонијата во Белгија е почеток на дводневниот самит на Европската унија. Главно на агендата се очекува да биде прашањето кој ќе застане на моќната позиција претседател на Европската комисија. Британскиот премиер Дејвид Камерон вчера рече дека ќе се спротистави на изборот на Жан Клод Јункер. Лидерите исто така се очекува да дискутираат и за можните идни санкции за Русија поради кризата во источна Украина. Во меѓувреме, Украина заедно со Грузија и Молдавија ќе потпишат клучни политички и економски спогодби со ЕУ кои се очекува да ги приближат до Брисел, а дополнително да ги одалечат од Москва.


XS
SM
MD
LG