Достапни линкови

logo-print

Кери ќе разговара за кризата во Ирак


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Париз ќе разговара за кризата во Ирак каде што сунитските бунтовници преземаа големи делови во пет провинции. Кери меѓу другите ќе се сретне и со претставници на Израел, Саудиска Арабија и Јордан. Разговорите доаѓаат ден откако ирачкиот премиер Нури Ал Малиќи ги одби повиците најмногу од сунитските политичари и верски лидери за формирање на национална влада нарекувајќи го барањето удар врз Уставот.

XS
SM
MD
LG