Достапни линкови

logo-print

Ден на независноста на Хрватска


Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ

Хрватска денеска го одбележува Денот на државноста. На празникот се одбележува осамостојување на земјата од поранешна Југославија по референдумот на кој 92,18 проценти од Хрватите гласаа за независност. Во војната што следеше, животот го загубија околу 15.000 лица.

Дваесет и две години подоцна Хрватска стана членка на ЕУ. Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ изјави дека денеска се потсетуваат на успесите и проблемите и ги споменуваат сите кои загинале и придонеле да се развие демократијата.

XS
SM
MD
LG