Достапни линкови

Светска Банка со 100 милиони долари помош за БИХ


Логото на Светска Банка

Логото на Светска Банка

Светска банка на 30 јуни ќе одобри пакет од 100 милиони долари помош за Босна и Херцеговина, најави извршниот директор Франк Хемскерк. Според него, станува збор за таканаречен брз кредит по посебни услови, а парите треба да се искористат за обнова на оштетените станбени објекти и инфраструктурата по полавите. Тој по тридневната посета на Сараево порача и дека Светска Банка е подготвена да и помогне на земјата, но инсистира на создавање на претпоставка за економски раст. Вкупната штета од поплавите во БиХ изнесува две милијарди евра.

XS
SM
MD
LG