Достапни линкови

logo-print

Меркел со поддршка на Јункер за претседател на ЕУ


Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел

Германската канцеларка Ангела Меркел ја повтори поддршката за изборот на Жан Клод Јункер за претседател на ЕУ и покрај противењето на Британија. Според неа, нема да биде трагично доколку Јункер не биде избран едногласно.

Британскиот премиер Дејвид Камерон се противи на кандидатурата на Јункер, бидејќи смета дека тој е премногу федералист за да ги протурка реформите на ЕУ. Меркел изјави дека сите грижи на земјите членки на Унијата ќе бидат сериозно разгледани. Дводневниот самит на ЕУ во Брисел ќе започне утре.

XS
SM
MD
LG