Достапни линкови

logo-print

Расмунсен најави преглед на црногорската аспирација за НАТО


Генералниот секретар на НАТО Андерс фог Расмунсен го отвори состанокот на министрите за надворешни работи на Алијансата со изјава за руската "двосмислена" војна во Украина, и отворената врата за земјите аспиранти за членство во НАТО.

Расмусен изјави дека Москва користи нови видови „војување" против Украина и ,според него, нема знаци дека Русија ги почитува своите меѓународни обврски.

Тој, исто така, најави "интензивни" преговори со Црна Гора за да се оцени дали до крајот на 2015 година Подгорица ке биде поканета да му се придружи на НАТО.

Расмунсен изјави дека НАТО ќе подготви сериозна програма за Грузија со која ќе и помогне да им се приближи на стандардите на Алијансата. На денешниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО учествува и американскиот државен секретар Џон Кери.

XS
SM
MD
LG