Достапни линкови

logo-print

Порошено предупреди дека може да заврши прекинот на огнот


Украинскиот претседател Петро Порошенко предупреди дека тој може да се откаже од прекинот на огнот откако про-руските сепаратисти соборија украински хеликоптер. Вчера деветмина Украинци загинаа кога воениот хеликоптер Ми- 8 беше погодена од ракета и се урна во близина на источниот град Словјанск. Овој инцидент доаѓа во време на напади врз аеродромот во Доњецк и контролни пунктови, во кои имаше неколку повредени и еден загинат, иако сепаратистите најавија привремен прекин на огнот.Порошенко прогласи привремен прекин на огнот до 27 јуни како дел од мировниот план за ставање крај на борбите.

XS
SM
MD
LG