Достапни линкови

logo-print

Сепаратистите собориле хеликоптер на украинската војска


Украински официјални лица соопштија дека проруските сепаратисти собориле армиски хеликоптер во близина на градот Словјанск во источниот дел на земјата. Портпаролот на безбедносните сили, Владислав Селезниов на Фејбук објави дека девет луѓе се превезувале во хеликоптерот МИ-8 и дека сите загинале при нападот. Инцидентот се случува еден ден откако сепаратистите најавија привремен прекин на огнот до 27 јуни. Се уште не се знае бројката на загинати.

XS
SM
MD
LG