Достапни линкови

logo-print

Путин побара укинување на овластувањата на војската во Украина


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин го повика Федералниот Совет да го повлече овластувањето на руската војска за интервенција во Украина. Руски сенатор за Интефакс изјавил дека Федералниот Совет утре ќа ја повлече резолуцијата.

Портпаролот на Путин, Дмитри Песков изјави дека барањето биле поднесено со цел да се нормализира атмосферата и да се реши ситуацијата во источните делови на Украина. Одлуката на Путин доаѓа еден ден по средбата на министерите за надворешни работи на ЕУ во Брисел по која беше побарано од Кремљ да го поддржи мировниот план за Украина.

XS
SM
MD
LG