Достапни линкови

logo-print

Дачиќ со критика до Албанија за поплавите


Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска упати критики кон Албанија, бидејќи земјата била некоректна спрема Србија за време на неодамнешните поплави. Дачиќ порача дека солидарноста која ја покажале земјите од ЕУ претставува голем напредок, но за жал Албанија не е една од нив.
Тој нагласи дека Албанија со тоа не придонесува за подобрување на односите со Србија. Според него, Србија не добила ни телеграма со сочувство, а камо ли помош, оценувајќи дека тоа е лош политички потег од страна на Албанија.
XS
SM
MD
LG