Достапни линкови

logo-print

Повик за ослободување на политичките затвореници во Белорусија


Алес Биалиатцки

Алес Биалиатцки

Белорускиот активист за човекови права Алес Биалиацки, кој беше неочекувано ослободен на 21 јуни изјави дека сите други политички затвореници во земјата треба да бидат пуштени на слобода. Тој порача и дека не планира да ја напушти Белорусија, туку ќе продолжи со неговите активности во борбата за човекови права. Биалиацки, кој беше осуден за даночна измама притоа додаде и дека земјата не е слободна.
XS
SM
MD
LG