Достапни линкови

logo-print

Оставка на шефот на изборна комисија во Авганистан


Шефот на авганистанската изборна комисија Зиа ул Хак Амархаил

Шефот на авганистанската изборна комисија Зиа ул Хак Амархаил

Шефот на авганистанската изборна комисија Зиа ул Хак Амархаил поднесе оставка од функцијата, поради обвинувањата дека ги лажирал резултатите од гласањето во корист на претседателскиот кандидат Ашраф Џани. Тој порача дека се повлекува во интерес на земјата, а не поради притисокот. Тој негираше дека учествувал во нерегуларностите во вториот круг од изборите по обвинувањата од страна на другиот кандидат Абдула Абдулах.
Неговиот коментар се однесува на аудио снимката во која тој наводно разговара како да ги намести изборите во полза на кандидатот Ашраф Џани. Амархаил порача дека тој никогаш не би разговарал на тој начин. Тимот на другиот кандидат Абдула Абдулах вчера ја објави снимката.
XS
SM
MD
LG