Достапни линкови

logo-print

Лавров во посета на Ерменија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се сретна со неговиот ерменски колега Едвард Налбандијан со кој разговарал за интеграција на земјата во Евроазиската економска унија, како и за меѓусебната соработка во регионалните и меѓународните организации. Ерменија соопшти дека планира да и се придружи на Евроазиската економска унија при крајот на годината. Претседателите на Русија, Казахстан и Белорусија минатиот месец го потпишаа договорот за формирање на унијата на 1 јануари наредната година.
XS
SM
MD
LG