Достапни линкови

logo-print

Путин го поддржа прекинот на огнот во Украина


Руска телевизија прикажа порака од претседателот Владимир Путин во која тој дава претпазлива поддршка на едностраниот прекин на огнот прогласен од украинскиот претседател Петро Порошенко, но додава дека кој било прекин на непријателствата е бесмислен без "дијалог".
На телевизијата „Русија 24“, Путин рече дека борбите во Украина треба да престанат.
Но Путин рече дека мирот во Украина зависи од "дијалогот меѓу сите спротивставени фракции" со цел да се најдат решенија кои се прифатливи за секого, особено за луѓето во југоисточниот дел на Украина.
Путин рече дека имало артилериски оган во текот на ноќта во Украина, иако додаде дека не е јасно кој е одговорен за тоа .
Путин овие изјави на новинарите им ги даде при положувањето венец на гробот на незнајниот војник во Кремљ.
22 јуни е-годишнината од почетокот на Втората светска војна во Советскиот Сојуз.
XS
SM
MD
LG