Достапни линкови

logo-print

Кери во ненадејна посета на Египет


Американскиот државен секретар Џон Кери пристигна во ненадејна посета на Египет за да се сретне со новиот претседател на Египет, Абдел Фатах ал-Сиси.
Посетата на Кери претставува контакт на највисоко ниво со САД со Ал-Сиси откако тој ја презеде функцијата.
Според Стејт департментот, Кери ќе разговара со Сиси за политичката ситуација во Египет и конфликтите во Ирак и Сирија.
Во меѓувреме, официјални лица од Вашингтон потврдија дека САД најавуваат помош во висина од 572,000,000 $ за Египет.
Средствата od првата транша во висина од 1,5 милијарди долари се главно воена помош која е замрзната од октомври минатата година поради загриженоста во врска со демократските реформи.
XS
SM
MD
LG