Достапни линкови

logo-print

Шефот за национална безбедност на Авганистан ќе го посети Пакистан


Шефот на Советот за национална безбедност на Авганистан наскоро ќе се направи официјална посета на Пакистан. Во соопштението од кабинетот на претседателот Хамид Карзаи на 21 јуни, стои дека тој "ќе се сретне со шефот на пакистанскиот Совето за национална безбедност и ќедискутираат за антитерористичките напори во регионот." Нема понатамошни детали. Разговорите се очекува да фокусираат и на тоа како да се заштитат цивилите во областите на двете страни на границата во услови на континуирана пакистанска офанзива против талибанците во северен Вазиристан. Илјадници луѓе избегале во Авганистан за да го избегнат насилство во Северен Вазиристан.
XS
SM
MD
LG