Достапни линкови

logo-print

Путин телефонски му искажал поддршка на Малики


Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со ирачкиот премиер Нури ал Малики со цел да му ја искаже поддршката на Москва за борбата против офанзивата на милитантите. Според соопштението на Кремљ, Малики го информирал Путин за неговите чекори во борбата со терористичката група на северот од Ирак.
Според Малики, бунтовниците претставуваат закана по безбедноста на целиот регион. Путин ја нагласил целосната поддршка од страна на Русија за операциите на ирачките власти за ослободување на територијата од терористите.
XS
SM
MD
LG