Достапни линкови

logo-print

Порошеко најавува прекин на огнот во Украина


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинското министерство за внатрешни работи соопшти дека претседателот Петро Порошенко наскоро ќе потпише декрет за прекин на огнот. Во соопштението објавено на веб страната на министерството е наведено дека со прекин на огнот, „терористите“ ќе можат да го положат нивното оружје и тие што тоа нема да го сторат ќе бидат убиени.
Според неофицијалниот план објавен во медиумите, планот предвидува создавање на десеткилометарска тампон зона на границата со Русија.
XS
SM
MD
LG