Достапни линкови

logo-print

Карзаи побара ОН да се вклучат во изборниот процес


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на гласањето на изборите

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на гласањето на изборите

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави денеска дека ги повикал ОН да интервенираат во претседателските избори, по наводите за масовни нерегуларности од страна на еден од кандидатите, Абдула Абдулах. Според соопштението, Карази се согласува со тврдењата на Абдулах дека ОН треба да се вклучат во процесот, што би претставувало позитивен исчекор. Абдуалах, кој победи на првиот изборен круг побара од ОН да се вклучат во мониторингот на пребројувањето на гласовите.
XS
SM
MD
LG