Достапни линкови

logo-print

Попоски на средба на шефовите на дипломатии на ПСЈИЕ


Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски

Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски денеска во Букурешт учествуваше на формалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на ПСЈИЕ. Попоски, според соопштението од МНР, се осврнал на значењето на опстојување на политиката на проширување на ЕУ во наредниот период.
На состанокот министрите размениле мислења за актуелните состојби во регионот и за перспективите за негово целосно евроинтегрирање, за улогата на ПСЈИЕ како автентичен глас на регионот, за можностите за натамошното унапредување на економската со акцент на интерсекторската соработка меѓу државите, како и други прашања од значење за европската и евроатлантската иднина на регионот.
XS
SM
MD
LG