Достапни линкови

logo-print

Повик за формирање нова влада во Ирак


Абдул Махди ал Карбалаие

Абдул Махди ал Карбалаие

Спиритуалниот лидер на ирачкото шиитско мнозинство, Ајатолахот Али ал Систани повика за воспоставување нова ефективна влада. Според него, идната влада треба да отвори нови хоризонти за подобра иднина на сите жители на Ирак. Абдул Махди ал Карбалаие говорејќи во името на Систани порача и дека сите сунитски екстремисти треба д абидат протерани од Ирак, пред да биде премногу доцна.
XS
SM
MD
LG