Достапни линкови

logo-print

Американски научници можеби биле изложени на Антракс


Околу 75-мина научници во американската владина лабораторија во Атланта, можеби биле изложени на жива Антракс бактерија. Според надлежните, проблемот настанал кога примероци од бактеријата, кои не биле неутрализирани, биле пренесени во лабораторија со понизок степен на заштита. Сите 75-мина вработени се под надзор и превентивно примаат лекови. Во 2001-ва година, 5 лица починаа а 17 беа заразени од Антракс, содржан во писма.
XS
SM
MD
LG