Достапни линкови

logo-print

Турција ги советува своите граѓани да го напуштат Ирак


Турција упати предупредување до своите граѓани во Ирак веднаш да ги напуштат сите делови од државата со исклуок на автономниот регион Ирачки Курдистан во северниот дел од државата. Во соопштението од МНР се вели дека кризата со безбедноста во Ирак продолжува да се продлабочува и достигна критично ниво кога цивили стануваат цел на напади. Тие наведуваат дека ирачки шиитски милиции се распоредени во Багдад за да го заштитат градот од напади на сунитските исламистички бунтовници кои презедоа контрола врз голем дел од северен Ирак минатата недела. Министерството тврди дека во шиитските региони на Ирак се упатуваат „неточни обвиненија“ против Турција.
XS
SM
MD
LG