Достапни линкови

logo-print

Ирак бара помош од САД во борбата против милитантите


Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Забари

Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Забари

Ирачкиот министер за надворешни работи Хошијар Забари изјави дека Багдад побарал од САД да спроведат воздушни напади против милитантите од Исламската држава на Ирак и Левант кои ја презедоа контролата врз северниот дел на земјата. Според него, барањето било поднесено врз основа на билатералниот безбедносен договор меѓу двете земји. Зебари додаде и дека воениот пристап нема да биде доволен, туку дека потребни се и драстични политички решенија.
XS
SM
MD
LG