Достапни линкови

Барање за прекин на пребројувањето на гласовите во Авганистан


Абдула Абдулах

Абдула Абдулах

Авганистанскиот претседателски кандидат Абдула Абдулах повика да биде прекинато пребројувањето на гласовите поради наводите за нерегуларности и побара од ОН да го надгледуваат процесот. Тој изјави дека не и верува повеќе на Независната изборна комисија и ги повика неговите изборни набљудувачи да ги напуштат позициите и да престанат да го мониторираат пребројувањето. Абдулах победи на првиот круг од изборите со освоени 45 отсто од гласовите.
XS
SM
MD
LG