Достапни линкови

logo-print

Нов руски амбасадор во Грција


Рускиот претседател Владимир Путин го назначи Андреј Маслов за нов амбасадор во Грција, на местото на Владимир Чиквишвили кој оди во пензија. Маслов во моментов е директор на четвртиот оддел во руското Министерство за надворешни работи кој ја вклучува и Грција. Според руските медиуми, кои го објавија назначувањето, Грција нема намера да воведе построги барања за издавање визи за руските граѓани поради ситуацијата во Украина.
XS
SM
MD
LG