Достапни линкови

logo-print

Египет ослободи новинар на Ал Џезеира


Египет го ослободи новинарот на телевизијата Ал Џезеира Абдула Елшами кој протестираше со глад речиси пет месеци против неговото притворање.
Елшами беше приведен на 14 август во акцијата на полицијата за растурање на поддржувачите на урнатиот претседател Мухамед Морси која доведе до судири и стотици загинати.
Новинарот, според неговата фамилија, штрајкувал со глад од 21 јануари, а на 17 месецов откако се појави во полициска станица во Каиро доста ослабен обвинитиелот нареди да се ослободи од здравствени причини.
XS
SM
MD
LG