Достапни линкови

logo-print

Апел за национално единство во Ирак


Во тек на офанзивата на сунитиските бунтовници, ирачкиот премиер Нури Aл Малиќи испрати заеднички апел за национално единство. Повикот доаѓа откако вчера лидерите на Шиите, Сунитите и Курдите се сретнаа зад затворени врати во Багдад.
Во обраќањето емитувано на ирачката телевизија кое го прочита претходникот на Малиќи, шиитот Ибрахим Ал Џафари беа осудени терористичките сили и беше изразена поддршка за суверенитетот на Ирак.
XS
SM
MD
LG