Достапни линкови

logo-print

Турција го евакуираше Генералниот конзулат во Басра


Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу изјави денеска дека властите го евакуирале Генералниот конзулат во Басра, кој се наоѓа во јужен Ирак. Давутоглу на Твитер напиша дека одлуката била донесена поради безбедносните ризици во реонот на Басра и новонастанатата ситуација во Ирак.
Џихадистите претходно го нападнаа Турскиот конзулт во Мосул, северен Ирак. Осумнаесет членови на персоналот на Конзулатот, меѓу кои и генералниот конзул, ќе се вратат во Турција преку Кувајт.
XS
SM
MD
LG