Достапни линкови

logo-print

Тероризмот можна причина за експлозија на гасоводот во Украина


Арсен Авков

Арсен Авков

Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков изјави дека властите ги разгледуваат причините за експлозијата на гасоводот кој поминува низ земјата, но дека најверојатно се работи за тероризам или саботажа. Според него, локалните жители слушнале две мали експлозии пред да се случи големата експлозија во близина на Доњецк и Луханск каде проруските сепаратисти се борат со украинските владини сили неколку недели.
Гасоводот транспортира околу 29 милијарди кубни метри на гас од Русија преку Словачка, Унгарија и Романија до сотанатите земји во Европа.
XS
SM
MD
LG