Достапни линкови

logo-print

Британија планира повторно да отвори амбасада во Иран


Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хејг

Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хејг

Британскиот секретар за надворешни работи Вилијам Хејг изјави дека земјата планира повторно да отвори амбасада во Иран. Говорејќи пред Парламентот тој посочи дека условите се погодни за повторно отварање на дипломатското претставништво, кое беше затворено пред три години. Според него, изборот на Хасан Рохани за претседател бил важен чекор во подобрување на односите помеѓу западот и Техеран.
XS
SM
MD
LG