Достапни линкови

Турција-Уапсени 15 лица за прислушување на Ердоган


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган

Турската полиција денеска уапсила 15 лица кои се осомничени за прислушување на канцеларијата на премиерот Реџеп Таип Ердоган и на други високи функционери. Меѓу уапсените е и поранешен телохранител на Ердоган, како и неколку полициски службеници.
Ердоган на крајот на декември изјави дека во неговата канцеларија и во неговиот дом биле откриени апарати за прислушување. Тој и неговата владејачка Партија на правдата и развојот за прислушувањата го обвинуваат влијателниот проповедник Фетулах Ѓулен.
XS
SM
MD
LG