Достапни линкови

logo-print

Ал Шабаб презема одговорност за нападот во Кенија


Илустрација

Илустрација

Милитантите на Ал Шабаб од Сомалија ја преземаа одговорноста за нападот врз крајбрежниот град Мпектони во Кенија во која загинаа најамалку 48 лица. Тие соопштија дека нападот е одмазда за военото присуство на Кенија во нивната земја. Милитантите ја нападнале полициската станица, банката, а запалиле и два хотела. Се стравува дека бројот на загинатите не е конечен.
Соединетите Држави, Велика Британија, Франција, Австралија и Канада предупредија на можни нови терористичлки напади во Кенија.
XS
SM
MD
LG