Достапни линкови

logo-print

Централната банка во рацете на сепаратистите во Доњецк


Проруските бунтовници ја презеле контролата врз зградата на украинската централна банка во градот Доњецк. Претставникот на бунтовниците, Олександар Матјушин изјави дека тие сакаат даночните приходи да останат во самопрогласената република, а не да бидат испраќани во Киев. Според него, сепаратистите започнале дијалог со локалните адимистратори за трансфер на контролата. Вицепремиерот на Доњецк, Андреј Пургин изјави дека тоа не било принудно преземање, туку планиран дијалог.
XS
SM
MD
LG