Достапни линкови

logo-print

Истрага за изборни нерегуларности во Авганистан


Гласањето на изборите во Авганистан

Гласањето на изборите во Авганистан

Авганистанските власти започнаа истрага за изборните нерегуларности за време на претседателските избори изнесени од страна на еден од кандидатите Абдула Абдулах. Тој обвини дека шефот на независната изборна комисија Зиа ул Хак Амархаил се обидел да земе дел од неупотребените гласачки ливичиња. Министерството за внатрешни работи соопшти дека резултатите од истрагата ќе бидат набрзо соопштени.
Пребројувањето на гласовите од изборите е во тек, а во трката за претседателската функција останаа поранешниот министер за надворешни работи Абдула и поранешниот министер за финансии Ашраф Џани.
XS
SM
MD
LG