Достапни линкови

logo-print

Терористички напад на сомалијски милитанти во Кенија


Најмалку 48 луѓе биле убиени при нападот на милитантите на Ал Шабаб од Сомалија врз крајбрежниот град Мпектони во Кенија. Милитантите ја нападнале полициската станица, банката, а запалиле и два хотела. Се страхува дека бројот на загинатите не е конечен. Соединетите Држави, Велика Британија, Франција, Австралија и Канада предупредија на можни нов терористичлки напади во Кенија. Милитантите на Ал Шабаб најавија дека ќе извршуваат терористички напади во Кенија, како одговор на кенијското воено присуство во Сомалија.
XS
SM
MD
LG