Достапни линкови

logo-print

Русија ја прекина испораката на гас за Украина


Русија соопшти дека ја ограничува испорката на гас за Украина, бидејки денеска истече рокот кој Москва му го постави на Киев за исплата на досегашните долгови. Засега, снабдувањето со руски гас за Европа не би требало да биде доведено во прашање. Портпарол на Газпром изјави дека поради тоа што Украина не платила ништо, веќе не може да добива гас, а Киев има обврска да овозможи протекување на гасот низ нејзина територија за потрошувачите во Европа.
XS
SM
MD
LG