Достапни линкови

logo-print

Нови разговори за иранската нуклеарна програма


Иранските преговарачи денеска во Виена се среќаваат со претставниците на шесте светски сили на почетокот на критичната петта рунда разговори за траен договор со кој ќе се ограничи нуклеарната способност на Иран. Разговорите треба да траат до 20 јуни. Петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН плус Германија сакаат Техеран да ги намали своите активности за збогатување ураниум и да им дозволи на меѓународните експерти подобар пристап до иранските нуклеарни постројки. Иран, пак, бара укинување на сите меѓународни санкции во замена за постигнување на договорот со кој ќе заврши загриженоста на западните земји дека Техеран се обидува да направи атомска бомба. Иранскиот претседател Хасан Рохани завчера рече дека преостанатите „спорови може да се решат со добра волја и флексибилност“ за договорот да биде постигнат до крајниот рок 20 јули.
XS
SM
MD
LG