Достапни линкови

logo-print

Владејачката коалиција во Грузија прогласи победа на локалните избори


Грузискиот премиер Иракли Гарибашвили прогласи победа на владејачката коалиција Грузиски сон на локалните избори во земјата. Тој рече дека кандидатот на коалицијата за градоначалник на Тбилиси, Давид Нарманиа, победил во првиот круг од изборите што се одржа вчера. На прес-конференција во партиското седиште во Тбилиси, Гарибашвили рече дека неговата коалиција победила во сите региони во земјата. Сепак, опозициската партија Обединето национално движење тврди дека резултатите се поинакви и оти има потреба од втор круг за избори на градоначалник на главниот град на Грузија.
XS
SM
MD
LG