Достапни линкови

logo-print

Вашингтон испрати носач на авиони во Персискиот Залив


Вашингтон испрати еден од своите носачи на авиони во Персискиот залив со цел да му овозможи на претседател Барак Обама поголема флексибилнсот ако треба да се преземе воена акција , доколку безбедноста во Ирак продолжи да се влошува. Американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел, рече дека носачот ќе биде поставен денеска . Државниот секретар Џон Кери синоќа му кажал на ирачкиот министер за надворешни работи, Хошјар Зебари дека ќе има американска помош против милитантите само ако ирачките лидери ги надминат длабоките поделби и ако се формира нова влада на национално единство.Во меѓувреме исламските екстремисти окупираа големи делови од територијата во северен Ирак - вклучувајќи ги и градовите Мосул и Тикрит – а сега напредуваат кон Багдад.
XS
SM
MD
LG