Достапни линкови

logo-print

Кери го критикуваше Судан за осудувањето на христијанката на смрт


Американскиот државен секретар Џон Кери го критикуваше Судан за казнувањето на жената христијанка поради отпадништво. Во соопштението Кери бара од властите да овозможат таа повторно да биде со својата фамилија и да го повлечат законот со кој се забранува преминување од муслимани во друга религија.
Мериам Ишаг чиј татко е муслиман беше осудена на смрт минатиот месец според исламскиот шеријатски закон. Таа е порасната како ортодоксна христијанка, религијата на нејзината мајка и е мажена за христијанин со кого веќе има 20 месечен син, а на 27 мај во затвор роди уште едно бебе.
XS
SM
MD
LG